Barwinek pospolity

Vinca minor
Rodzina: toinowate (Apocynaceae)

Cechy morfologiczne:
Drobna, zimozielona krzewinka, dorastająca do wysokości około 20 cm. Łodygi zdrewniałe dołem, pokładające się i zakorzeniające. Liście ma szerokie, owalne lub okrągłe, dość duże, ciemnozielone, z lekkim połyskiem. Kwiaty niebieskie lub jasnofioletowe, o średnicy około 2,5 cm, złożone z 5 płatków.

Biologia i ekologia:
Roślina wieloletnia i zadarniająca. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja, ale pojedyncze kwiaty pojawiają się na roślinie też od sierpnia do września (powtórne kwitnienie). Barwinek pospolity preferuje gleby żyzne, próchniczne i wilgotne, ale udaje się też na gorszym podłożu. Obok bluszczu pospolitego najlepiej znosi zacienienie.

Zastosowanie:
Stosowany w nasadzeniach parkowych, ogrodach i cmentarzach. Doskonały do zadarnień półcienistych i cienistych miejsc w ogrodzie. Dobrze radzi sobie na skarpach. Oprócz walorów dekoracyjnych, barwinek pospolity ma także jest znanym i cenionym surowcem zielarskim, gdzie wykorzystywane jest ziele barwinka, jako środek obniżający ciśnienie krwi oraz działający przeciwzapalnie.

Charakterystyka:
Stanowisko: półcieniste/cieniste
Mrozoodporność: -30°C
Wymagania wodne: umiarkowana wilgotność
Odczyn gleby: obojętny
Preferencje glebowe: żyzna
Kolor liści/igieł: zielony
Zimozieloność: tak
Tempo wzrostu: roślina szybko rosnąca
Typ rośliny: krzewinka
Okres kwitnienia: przełom IV i V
Docelowa wysokość: do 20 cm
Cecha wyróżniająca: ozdobne liście, roślina zadarniająca

Fot. Justyna Piątek, Agnieszka Czarnecka