Krwawnik pospolity

Achillea millefolium
Rodzina: astrowate (Asteraceae)

Cechy morfologiczne:
Wieloletnia bylina osiągająca wysokość od 50-80 cm, powszechnie rosnąca na terenie całego kraju. Ciemnozielone liście osadzone na sztywnych, wyprostowanych pędach zakończonych płaskimi, talerzykowatymi kwiatostanami drobnych koszyczków o barwie najczęściej białej, rzadko różowej.

Fot. Anna Niedźwiedzka

Biologia i ekologia:
Krwawnik pospolity preferuje stanowiska bardzo słoneczne, gleby umiarkowanie wilgotne lub wilgotne, a nawet umiarkowanie suche. Lubi gleby lekkie, przepuszczalne, średnio żyzne o odczynie od lekko zasadowego do obojętnego. Radzi sobie na podłożach lżejszych, mniej zasobnych, piaszczystych. W uprawie należy unikać gleb ciężkich, podmokłych i silnie zakwaszonych. Roślina całkowicie wytrzymała na mróz, łatwa w uprawie. Kwitnie od czerwca do października.

Fot. Anna Niedźwiedzka

Zastosowanie:
Krwawnik pospolity można wykorzystać do nasadzeń naturalistycznych, na przykład do łąk kwietnych. Nadaje się także na przydomowe rabaty, ponieważ występuje w odmianach o barwnych kwiatostanach. Oprócz walorów dekoracyjnych, ziele krwawnika stanowi uznany surowiec zielarski. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwkrwotoczne, a także działa wspomagająco na układ pokarmowy i moczowy. Jest również wykorzystywany w kosmetyce. Jest rośliną miododajną.

Fot. Anna Niedźwiedzka

Charakterystyka:
Stanowisko: słoneczne
Mrozoodporność: -30°C
Wymagania wodne: umiarkowana wilgotność
Odczyn gleby: obojętny
Preferencje glebowe: lekko przepuszczalne do piaszczystych
Kolor liści/igieł: zielony
Zimozieloność: nie
Tempo wzrostu: roślina szybko rosnąca
Typ rośliny: bylina
Okres kwitnienia: VI – X
Docelowa wysokość: 50 – 80 cm
Cecha wyróżniająca: ozdobne kwiaty, roślina miododajna