Rozchodnik ostry

Sedum acre
Rodzina: Gruboszowate (Crassulaceae)

Cechy morfologiczne:
Jeden z najniższych rozchodników, osiągający wysokość do 5 cm. Łodyga płożąca się lub wzniesiona. Bardzo drobne, grube i mięsiste liście o wymiarach ok. 4 mm i 2 do 4 mm szerokości tworzą gęstą darń. Po rozgryzieniu mają ostry smak, co ma swoje odbicie w nazwie. Kwiaty rozchodnika ostrego są pięciopłatkowe, złotożółte, o ostro zakończonych płatkach.

Fot. Anna Niedźwiedzka

Biologia i ekologia:
Rozchodnik dobrze rośnie na słonecznych stanowiskach, w miejscach o lekkim piaszczystym podłożu, o odczynie pH obojętnym, lekko zasadowym i lekko kwaśnym. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Jest całkowicie mrozoodporny.

Zastosowanie:
Bardzo dobra roślina miododajna. W okresie kwitnienia jest bardzo licznie odwiedzany przez pszczoły. Rośnie na murach, nasypach kolejowych, skałach, wydmach piaszczystych, na glebach suchych, kamienistych, chętnie z zawartością wapnia. Wykorzystywany na dachy zazieleniane ekstensywnie. Oprócz wykorzystania dekoracyjnego ma także zastosowanie w lecznictwie, m.in. obniża ciśnienie tętnicze krwi. W medycynie ludowej był stosowany przy leczeniu nadciśnienia tętniczego i miażdżycy. Zewnętrznie był używany do leczenia egzemy oraz innych schorzeń skóry. Działanie rozchodnika jest silne i może drażnić przewód pokarmowy.

Fot. Anna Niedźwiedzka

Charakterystyka:
Stanowisko: słoneczne
Mrozoodporność: -30°C
Wymagania wodne: suche
Odczyn gleby: obojętny
Preferencje glebowe: małe wymagania glebowe, piaszczysta
Kolor liści/igieł: zielony
Zimozieloność: tak
Tempo wzrostu: roślina szybko rosnąca
Typ rośliny: bylina
Okres kwitnienia: VI – VIII
Docelowa wysokość: do 10 cm
Cecha wyróżniająca: atrakcyjne kwiaty, małe wymagania glebowe, roślina miododajna