Dąbrówka rozłogowa

Ajuga reptans
Rodzina: jasnowate (Lamiaceae)

Cechy morfologiczne:
Półzimozielona, wieloletnia bylina z nadziemnymi rozłogami. Tworzy kępy do wysokości 20 cm. Łodyga pojedyncza, prosto wzniesiona, zielona do czerwonawej. Liście zebrane w rozetę, ciemnozielone, u odmian ogrodowych do czerwonopurpurowych. Kwiaty drobne, granatowoniebieskie, zebrane w groniasty kwiatostan na szczycie łodygi.

Biologia i ekologia:
Okres kwitnienia: od maja do sierpnia. Roślina bardzo łatwa w uprawie. Wytrzymała na mrozy, ale czasem w bezśnieżne zimy części nadziemne często przemarzają. Preferuje miejsca wilgotne i cieniste.

Zastosowanie:
Roślina pospolita w lasach liściastych w całej Polsce i o bardzo szerokim zastosowaniu. Może rosnąć w miejscach, w których inne rośliny się nie sprawdzają, np. pod krzakami, w cieniu drzew. Nadaje się na obwódki i na obsadzanie skarp – tu pełniąc też rolę użyteczną zapobiegając obsuwaniu się ziemi. Nadaje się także do obsadzania zbiorników wodnych. Jest rośliną miododajną. Dąbrówka rozłogowa to jedna z tych roślin, które tym lepiej czują się w słońcu, im wilgotniejsze mają podłoże.

Charakterystyka:
Stanowisko: półcieniste/cieniste
Mrozoodporność: -30°C
Wymagania wodne: umiarkowana wilgotność
Odczyn gleby: obojętny
Preferencje glebowe: żyzna
Kolor liści/igieł: ciemnozielone
Zimozieloność: liście półzimozielone
Tempo wzrostu: roślina szybko rosnąca
Typ rośliny: bylina
Okres kwitnienia: V, VI,VII i VIII
Docelowa wysokość: do 20 cm
Cecha wyróżniająca: ozdobne liście, roślina miododajna