Kostrzewa owcza

Festuca ovina
Rodzina: wiechlinowate (Poaceae)

Cechy morfologiczne:
Wieloletnia trawa występująca pospolicie na terenie całego kraju. Tworzy szarozielone, koliste kępy. Blaszki liściowe są szczeciniaste i szorstkie, sztywno stoją ku górze. Kwiatostanem kostrzewy owczej jest wiecha o długości od 6 do 12 centymetrów, która znajduje się na szczycie wyprostowanego źdźbła. Wiecha jest luźna, składa się z kłosków o kilku kwiatach, umieszczonych na wzniesionych, krótkich gałązkach.

Biologia i ekologia:
Kostrzewa owcza ma niewielkie wymagania siedliskowe. W zasadzie może rosnąć wszędzie, nawet w bardzo trudnych warunkach. Jest zimnotrwała, wytrzymuje suszę i upały, odrasta po udeptaniu. Często porasta skały i inne miejsca, w których inne rośliny nie są w stanie się utrzymać. Najbardziej lubi gleby ubogie, o niskim odczynie pH i lekkiej, przewiewnej strukturze. Nie lubi za to terenów podmokłych i stanowisk o dużej zawartości fosforu. Najlepiej rozwija się na glebie, w której skałą macierzystą jest piasek.

Fot. Agnieszka Czarnecka

Zastosowanie:
Kostrzewa owcza najczęściej wykorzystywana jest do zadarnień. Ze względu na jej wysoką wytrzymałość i niskie wymagania pielęgnacyjne, kostrzewa często stanowi część murawy boisk, stadionów, innych terenów sportowych i rekreacyjnych a także lotnisk. Naturalnie często porasta łąki, miedze i pobocza dróg. Nie jest gatunkiem uprawnym i nie nadaje się na roślinę pastewną, gdyż jej pędy posiadają bardzo niską wartość odżywczą. Znajduje się w nich sporo związków ciężkostrawnych, a czasem nawet toksycznych. Bywa także wykorzystywana jako roślina ozdobna. Obsadza się nią rabaty i alpinaria na piaszczystych podłożach. Jest to mało wymagający gatunek, dlatego nie powinno być większego problemu z jej utrzymaniem, ale żeby kostrzewa wyrosła, należy zwrócić szczególną uwagę na stanowisko pod jej wysadzenie. Sadzenie powinno odbyć się wiosną, żeby roślina miała czas na ukorzenienie się przed pojawieniem się zimowych przymrozków.

Fot. Anna Niedźwiedzka

Charakterystyka:
Stanowisko: słoneczne
Mrozoodporność: -30°C
Wymagania wodne: suche
Odczyn gleby: obojętny
Preferencje glebowe: piaszczysta
Kolor liści/igieł: szarozielony
Zimozieloność: tak
Tempo wzrostu: roślina szybko rosnąca
Typ rośliny: bylina
Okres kwitnienia: V – VII
Docelowa wysokość: do 50 cm
Cecha wyróżniająca: funkcja zadarniająca, niskie wymagania glebowe