Rozchodnik sześciorzędowy

Sedum sexangulare
Rodzina: Gruboszowate (Crassulaceae)

Cechy morfologiczne:
Niewielka roślina do 5 m wysokości, bardzo podobna do rozchodnika ostrego. Łodyga płożąca się lub wzniesiona. Pokrywają ją gęsto ułożone mięsiste, grube liście. Mają one wąską blaszkę w jasnozielonym kolorze, które osadzone bardzo charakterystycznie, spiralnie, w pełnym słońcu przybierają miedzianą barwę. Na szczycie pędów rozwijają się żółte kwiaty zebrane w małe podbaldachy. Korona złożona jest z rozchylonych, ostro zakończonych płatków.

Biologia i ekologia:
Rozchodnik sześciorzędowy w stanie dzikim rośnie przy murkach, skałkach, wydmach piaszczystych czy nasypach kolejowych, na glebach suchych i o dużej zawartości wapnia. W odróżnieniu od rozchodnika ostrego nie ma ostrego smaku. Jest całkowicie mrozoodporny.

Źródło: https://atlasroslin.pl/

Zastosowanie:
Bardzo dobra roślina miododajna. W okresie kwitnienia jest bardzo licznie odwiedzany przez pszczoły. Jeśli decydujemy się na uprawę ozdobną rozchodnika sześciorzędowego, to idealnym miejscem dla niego będzie skalniak czy obszar przy budynkach i murkach. Szybko zadarnia powierzchnię, zakrywając mało atrakcyjne miejsca w ogrodzie. Dlatego wykorzystywany jest w ogrodzie jako roślina okrywowa. Wykorzystywany także na dachy zazieleniane ekstensywnie.

Źródło: https://atlasroslin.pl/

Charakterystyka:
Stanowisko: słoneczne
Mrozoodporność: -30°C
Wymagania wodne: suche
Odczyn gleby: obojętny
Preferencje glebowe: małe wymagania glebowe, piaszczysta
Kolor liści/igieł: zielony
Zimozieloność: tak
Tempo wzrostu: roślina szybko rosnąca
Typ rośliny: bylina
Okres kwitnienia: VI – VIII
Docelowa wysokość: do 10 cm
Cecha wyróżniająca: atrakcyjne kwiaty, małe wymagania glebowe, roślina miododajna