Thymus serpyllum
Rodzina: jasnowate (Lamiaceae)
Cechy morfologiczne:
Zimozielona, drobna krzewinka o płożących się pędach, dorastająca do wysokości 10 cm. Liście ciemnozielone, o małych wymiarach i silnie aromatyczne. Różowopurpurowe kwiaty zebrane w główkowate kwiatostany.
Biologia i ekologia:
Macierzanka piaskowa ma bardzo skromne wymagania: lubi słoneczne stanowiska i przepuszczalną, nawet ubogą ziemię. Gleba powinna być lekko kwaśna. Roślina dzięki swym płożącym pędom szybko się rozrasta, dlatego bardzo dobrze rozmnaża się wiosną i latem przez podział ukorzenionych pędów i odkłady. Jest w pełni mrozoodporna.
Zastosowanie:
Macierzanka piaskowa ma wiele zastosowań: doskonała na skalniaki, rabaty, skarpy, obwódki a także do ziołowych zakątków i wśród rozchodników na zielonych dachach. Wyciąg z macierzanki jest dobrym lekiem wykrztuśnym – wzmaga produkcję śluzu i pobudza ruchy rzęsek nabłonka dróg oddechowych, dlatego jest zbawienny przy suchym, męczącym kaszlu. Macierzanka jest szczególnie cennym zielem dla palaczy i chorych na przewlekłe nieżyty oskrzeli, bo bardzo skutecznie pomaga oczyścić drogi oddechowe i działa na nie odkażająco. W tym celu zaleca się zarówno picie naparu z tego ziela, jak i robienie z niego inhalacji. Ceniona roślina miododajna.
Charakterystyka:
Stanowisko: słoneczne
Mrozoodporność: -30°C
Wymagania wodne: suche, wilgotne
Odczyn gleby: różny
Preferencje glebowe: piaszczysta
Kolor liści/igieł: zielony
Zimozieloność: tak
Tempo wzrostu: roślina szybko rosnąca
Typ rośliny: bylina
Okres kwitnienia: VI – VII
Docelowa wysokość: do 10 cm
Cecha wyróżniająca: atrakcyjne kwiatostany, niskie wymagania glebowe