Geranium pratense
Rodzina: Bodziszkowate (Geraniaceae)
Cechy morfologiczne:
Rodzima bylina wieloletnia tworząca dość krótkie kłącza, z których wyrasta wznosząca się rozgałęziona i pokryta włoskami gruczołowymi łodyga. Jest zdrewniała u podstawy i osiąga wysokość 30-80 cm. Liście zielone, o kształcie nerkowatym, dłoniasto 5-7 -dzielne, o głęboko wciętych odcinkach, jesienią przebarwiają się na żółto i czerwonawo. Kwiaty w kolorze fioletowym lub niebieskim, wyrastają na szczycie łodygi po dwa. Składają się z pięciu płatków, w środku których obecne są miodniki. Owocem są pięciodzielne rozłupnie, wewnątrz których znajdują się małe, ciemne nasiona. Roślina zapylana jest przez owady i bardzo szybko sama się rozsiewa.
Biologia i ekologia:
Naturalnym siedliskiem bodziszka łąkowego są wilgotne i średniowilgotne łąki, przydroża, rowy i zarośla. Najbardziej wskazane stanowisko dla bodziszka to miejsce półcieniste i dość ciepłe. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne i wilgotne, bogate w azot. Roślina dobrze radzi sobie z krótkotrwałą suszą oraz mrozami. Nie jest atakowana przez choroby ani szkodniki. Preferuje gleby gliniaste i wapienne. Kwiaty kwitną od czerwca do sierpnia. Roślina miododajna.
Zastosowanie:
Bodziszek łąkowy jest typową byliną do nasadzeń naturalistycznych. Wiosną stanowi piękną ozdobę ogrodu, ze względu na liście o bardzo ciekawym kształcie i jasnozielonym kolorze. Latem zakwita pięknymi kwiatami. Może być wykorzystany do nasadzeń w ogrodzie deszczowym. Ziele i korzeń są także surowcem leczniczym. Bodziszek działa przeciwkrwotocznie, przeciwzapalnie, odkażająco, moczopędnie, żółciopędnie i wykrztuśnie. Wzmaga wydzielanie soków trawiennych i zwiększa apetyt. Ułatwia trawienie, leczy biegunki i uszczelnia naczynia krwionośne. Działa też uspokajająco. Stosuje się go do okładów, płukanek i przemywania m in. w stanach zapalnych spojówek i ropnych zapaleniach powiek oraz nadmiernym łzawieniu oczu oraz przy zapaleniu skóry, wypryskach, łuszczycy i trądziku.
Charakterystyka:
Stanowisko: półcieniste
Mrozoodporność: -30°C
Wymagania wodne: umiarkowana wilgotność
Odczyn gleby: zasadowy
Preferencje glebowe: gliniaste
Kolor liści/igieł: zielony
Zimozieloność: nie
Tempo wzrostu: roślina szybko rosnąca
Typ rośliny: wieloletnia bylina
Okres kwitnienia: VI, VII i VIII
Docelowa wysokość: od 30 do 80 cm
Cecha wyróżniająca: atrakcyjne kwiaty, roślina miododajna