Dziurawiec zwyczajny

Hypericum perforatum
Rodzina: dziurawcowate (Hypericaceae)

Cechy morfologiczne:
Rodzima bylina wieloletnia o łodygach do 1 metra wysokości, dołem zdrewniałych. Niewielkie wydłużone, osadzone naprzeciwlegle liście posiadają przeświecające punkty, które są zbiorniczkami olejków eterycznych. Zbiorniczkom tym właśnie roślina zawdzięcza swoją nazwę, oglądane pod światło wyglądają jak małe dziureczki. Żółte i pięciopłatkowe kwiaty tworzące na szczytach pędów gęste kwiatostany. Owocem jest wielonasienna torebka pokryta gruczołkami. Nasiona czarne i drobno kropkowane.

Biologia i ekologia:
To cenne zioło nie posiada zbyt dużych wymagań środowiskowych i w stanie naturalnym spotykane jest nawet na ubogich nieużytkach oraz łąkach, dlatego z powodzeniem można je uprawiać również we własnym ogródku. Znosi czasową suszę, niskie temperatury oraz niezbyt żyzne podłoże. Nie wymaga też specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak jeśli zapewnimy roślinie dość żyzne, lekkie i wilgotne podłoże, o lekko kwaśnym odczynie, będzie oczywiście rosła i rozwijała się znacznie lepiej, niż na glebach gorszych. Dziurawiec zwyczajny zakwita zwykle w czerwcu i kwitnie do końca lata (VIII – IX), wytwarza dużo pyłku, z którego korzystają owady odwiedzające kwiaty.

Zastosowanie:
Dziurawiec zwyczajny często wykorzystywany jest w ziołolecznictwie. Dzięki zawartości substancji w tej roślinie wykazuje działanie moczopędne, przeciwbiegunkowe, a także antybiotyczne i uspokajające. Ziele dziurawca zawiera również, olejki eteryczne, żywice, kwasy organiczne, pektyny, cholinę, sole mineralne, cukry, witaminy A i C. Ze względu na małe wymagania glebowe może być również stosowany do nasadzeń naturalistycznych w ogródkach ziołowych lub na rabatach. Dla pszczelarzy istotny jest dobroczynny wpływ na pszczoły.

Charakterystyka:
Stanowisko: słoneczne
Mrozoodporność: -30°C
Wymagania wodne: umiarkowana wilgotność
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Preferencje glebowe: żyzna przepuszczalna
Kolor liści/igieł: zielony
Zimozieloność: nie
Tempo wzrostu: roślina szybko rosnąca
Typ rośliny: wieloletnia bylina
Okres kwitnienia: VI, VII, VIII
Docelowa wysokość: do 100 cm
Cecha wyróżniająca: atrakcyjne kwiaty, roślina lecznicza