Proces porządkowania przestrzeni publicznych jest jednym z celów, jakie stoją przed Gminą Izabelin. Uruchamiamy coraz więcej narzędzi służących poprawie estetyki i jakości krajobrazu naszej pięknej leśnej gminy i jednocześnie dążymy do tworzenia miejsc przyjaznych mieszkańcom. Dzięki właściwie dobranym elementom małej architektury użytkowej stawianej wzdłuż ciągów ulicznych, na placach i skwerach chcielibyśmy poprawić komfort ich użytkowania i bezpieczeństwo.
Opracowanie Katalogu małej architektury Izabelina jest kontynuacją rozpoczętych w gminie procesów, które mają na celu całościowe uporządkowanie otaczającego krajobrazu. Ich elementem jest obowiązująca od 1 marca 2022 roku tzw. uchwała krajobrazowa. Reguluje ona zasady umieszczania reklam i szyldów, ogrodzeń oraz obiektów małej architektury zarówno w miejscach publicznych, jak i na terenach prywatnych. Dzięki temu z naszych izabelińskich przestrzeni – w pierwszej kolejności z ogrodzeń – już znikają często szpetne banery i reklamy. Wydaliśmy także poradnik Zieleń przyjazna naturze z opisem roślin rodzimych, które preferujemy w gminie Izabelin i sadzimy w przestrzeniach publicznych.
Wybór tzw. mebli gminnych nie był przypadkowy. Obiekty małej architektury zaprojektowała katowicka pracownia projektowa MOC Architekci Sp. z o.o., która zwyciężyła w konkursie architektonicznym na opracowanie koncepcji rewitalizacji przestrzeni publicznych centrum Izabelina wraz z przebudową Urzędu Gminy oraz budową dwóch obiektów użyteczności publicznej. Meble miały być zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne, miały wpisywać się w leśne otoczenie gminy, zachowując jednak proste, nowoczesne formy, spójne z architekturą projektowanych obiektów kubaturowych.
W katalogu zalazły się: wiaty przystankowe (w czterech modułach wielkościowych), wiaty rowerowe, wiaty piknikowe, ławki (w wariantach z oparciem i bez oparcia), kosze na śmieci (dwa warianty), donice i pojemniki na zieleń, stojaki na rowery oraz znaki kierunkowe.
Katalog obiektów małej architektury Izabelina ujednolici formę, styl, kolorystykę i rodzaj materiałów, które będą wykorzystywane przy realizacji poszczególnych zadań związanych z zagospodarowaniem przestrzeni publicznej gminy, w tym obiektów sportowo-rekreacyjnych, oświatowych, służby zdrowia itp. Mamy nadzieję, że opracowanie Katalogu… i stosowanie zaprojektowanych modeli tzw. mebli gminnych przyczyni się do sukcesywnego uporządkowania wspólnych przestrzeni, a w szerszej perspektywie – do zwiększenia atrakcyjności naszej gminy i podniesienia komfortu życia mieszkańców.
Przetarg na realizację pierwszych mebli został już rozstrzygnięty, zobaczymy je jeszcze w tym roku.