Sosna zwyczajna

Pinus sylvestris
Rodzina: sosnowate (Pinaceae)

Cechy morfologiczne:
Zimozielone drzewo szpilkowe, dorastające zwykle do wysokości 35 m. Korona luźna, u młodych drzew stożkowata, u starszych rozłożysta, zaokrąglona lub parasolowata. Kora górnej części pnia i starszych gałązek czerwono żółta, łuszcząca się. Twarde i sztywne igły (szpilki) o barwie szarozielonej lub niebieskozielonej osadzone są na skróconych pędach (krótkopędach) parami; u młodych drzew może występować do 3-4 igieł na krótkopędzie. Igły pozostają na drzewie przez ok. 3 lata. Kwiaty męskie intensywnie żółte, skupione u nasady pędu. Szyszkowate kwiatostany żeńskie na szczytach pędów, o zabarwieniu zielonkawym lub czerwonawym. Szyszki są osadzone na krótkich szypułkach, zwykle osiągają długość 3-7 cm. Szyszki na początku są małe i wąskie, o zielonym zabarwieniu, z czasem rozrastają się i otwierają, przybierając barwę brązową.

Biologia i ekologia:
Roślina wieloletnia, mało wymagająca pod względem żyzności i wilgotności gleby. Gatunek światłolubny, źle znosi zacienienie. Jest odporna na mrozy i dobrze znosi suszę. Okres kwitnienia: maj-czerwiec.

Zastosowanie:
Oprócz wykorzystania drewna sosny w budownictwie, ma także szerokie zastosowanie lecznicze. Surowcem są zarówno młode gałązki, igły, jak i pączki sosny. Zawierają olejki eteryczne, taniny, żywice, witaminę C. Pączki sosny wykazują działanie przeciwbakteryjne i wykrztuśne; stosowane są głównie w schorzeniach górnych dróg oddechowych. Olejek sosnowy uzyskiwany ze szczytowych pędów, igliwia i szyszek używany jest do inhalacji górnych dróg oddechowych, wchodzi w skład maści rozgrzewających. Stosowany jest także jako środek dezynfekujący i odkażający – jest toksyczny dla bakterii, wirusów i grzybów.

Charakterystyka:
Stanowisko: słoneczne/cieniste
Mrozoodporność: -30°C
Wymagania wodne: stanowisko suche
Odczyn gleby: kwaśny
Preferencje glebowe: piaszczysta
Kolor liści/igieł: zielony
Zimozieloność: tak
Tempo wzrostu: roślina szybko rosnąca
Typ rośliny: drzewo
Docelowa wysokość: powyżej 20 m
Cecha wyróżniająca: na żywopłoty i szpalery

Fot. Anna Niedźwiedzka